Poradnik dla Rodzin i opiekunów „Zrozumieć Starość” to szerokie opracowanie zagadnień związanych z opieką nad osobami starszymi. Składa się z czterech części, w których w przystępny sposób przedstawione zostały informacje jak postępować z osobą starszą, której kondycja psycho-fizyczna ulega zmianie, a także jaką rolę opiekun może odegrać dla zapewnienia zdrowia i dobrego samopoczucia starszych, jak wykonywać czynności pielęgnacyjne, opiekuńcze czy terapeutyczne właściwe dla schorzeń zaawansowanego wieku. Dodatkowo zawarte zostały informacje radzące, jakie instytucje udzielą pomocy w opiece nad seniorem. Poradnik to efekt wspólnej pracy wielu ekspertów ds. opieki, medycyny, rehabilitacji i opieki społecznej. Zapraszamy do lektury!
POLSKA LIGA SENIORA 2020
Jeśli chcecie przyłączyć do programu lokal spełniający nasze oczekiwania pod kątem ilości stołów czy metrażu to wyślij nam kilka zdjęć z opisem lokalu.


Naszym celem jest Edukacja – Aktywizacja osób starszych – zwiększenie zainteresowania Seniorów mężczyzn aktywnym uczestnictwem w klubach seniora i Centrach Aktywności Seniora na terenie Polski.Program skierowany do, instytucji publicznych, mediów i organizacji non-profit, które swój wizerunek i markę budują w oparciu o zdrowie, aktywizację osób starszych i społeczne zaangażowanie. Kluczową rolę w projekcie odegrają Centra Aktywizacji Seniora, Kluby Seniora oraz instytucje działające w ramach rządowego programu Senior+.
Program jest wyrazem aktywnego i świadomego podejścia organizatorów do realizacji idei społecznej odpowiedzialności (CSR). Jest skutecznym narzędziem komunikacji w budowaniu trwałych, opartych na wartościach i zaufaniu relacji wszystkich podmiotów zainteresowanych uczestnictwem w projekcie. Misją Polskiej Ligi Seniora jest działanie na rzecz aktywizacji środowiska osób starszych uczestniczących w CAS-ach , klubach Seniora, w placówkach tworzonych w ramach rządowego programu ASOS poprzez organizację turniejów w bilardzie, tenisie stołowym, futbolu stołowym. Seniorzy reprezentujący swoje małe lokalne ojczyzny będą mogli uczestniczyć w Ligowych rozgrywkach organizowanych przez założycieli PLS na terenie kraju. Program Polskiej Ligi Seniora to również szeroko pojęta edukacja prozdrowotna przekazywana przez specjalistów wielu dziedzin naukowych poprzez warsztaty,wykłady organizowane w ramach programów turniejowych.

BILARD SPOWALNIA PROCESY STARZENIA – Twierdzą naukowcy. Czy stół bilardowy w domu Seniora będzie Standardem ? Społeczeństwa europejskie starzeją się. Za kilkanaście lat będziemy mieli ogromną liczbę ludzi w podeszłym wieku. Oznacza to poważne problemy z zapewnieniem odpowiedniej opieki zdrowotnej dla wszystkich osób, które z wiekiem nie są już tak sprawne. Dlatego tak ważna jest kondycja seniorów, którą poprawiają: zdrowy styl życia i aktywności ruchowe. Badania pokazują, że należy do nich – gra w bilard. Duńscy naukowcy dokonali ciekawego odkrycia. Rzeczywiście, w przeszłości nie przywiązywano dużej wagi do promowania aktywnego stylu życia. Jednak obecnie specjaliści geriatrii podkreślają, że każdy ruch, który pobudza mięśnie i umysł do pracy jest wskazany dla osób w wieku senioralnym. Gra w karty nie jest już rozwiązaniem na coraz mniej sprawne stawy i kłopoty z motoryką. Duńscy naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze , którzy zajmowali się zdrowiem starzejącego się społeczeństwa, zaobserwowali, że bilard jako gra sprawnościowa i towarzyska jest w stanie spowolnić procesy starzenia. Przynosi ona również korzyści określane przez duńskich naukowców terminem “aktywnego starzenia”. – Granie w bilard często wiąże się z pewnym stylem życia. Mężczyźni bardzo lubią tę grę, która podnosi jakość ich życia. Bilard jest tym bardziej odpowiedni dla seniorów, ponieważ w naturalny sposób wymusza na przemian momenty aktywności i odpoczynku. Można grać przez wiele godzin. Niewielu starszych ludzi wytrzymuje aktywność fizyczną, która trwa np. pięć godzin – uważa dr Aske Juul Lassen z Uniwersytetu w Kopenhadze.
DOMY SENIORA Z BILARDEM – JAK GRA WPŁYWA NA ZDROWIE?
W jednym z duńskich domów seniora, naukowcy zaobserwowali grupy mężczyzn w wieku od 75 do 90 lat, którzy regularnie, kilka razy w tygodniu grali w bilard. Przy okazji toczyły się rozmowy, a panowie popijali swoje ulubione napoje. W trakcie gry w bilard, pensjonariusze domu seniora byli rozbawieni, zajęci rozmowami o starych dobrych czasach. Co zwróciło uwagę badaczy? Nie było w tych dyskusjach mowy o chorobach i dolegliwościach podeszłego wieku. Gra w bilard była tak absorbująca, że myśli emerytów skupiały się raczej na tym, jak wbić bilę do łuzy, a nie na tym, co ich tego dnia najbardziej bolało. Pozytywne nastawienie do życia i wyparcie negatywnych myśli o stanie zdrowia, sprzyja ogólnemu samopoczuciu psychicznemu. Przymiarka do celnego uderzenia wymusza na graczu skupienie wzroku i skoncentrowanie uwagi. Między innymi z tego powodu, bilard jest rekomendowany dla osób starszych. Bilard ma jeszcze tę zaletę, że gracze muszą rozciągać mięśnie w czasie wbijania kolejnych bil. Pracują również stawy palców dłoni, co ma ogromne znaczenie dla utrzymania pewnej chwytliwości dłoni. Dom seniora z bilardem to prozdrowotne rozwiązanie, w które warto zainwestować.
Pomimo usilnych starań, jeszcze nikomu nie udało się powstrzymać nieubłaganego procesu starzenia. Do dziś ! Badania z Brigham Young University ujawniają niezwykły sposób na spowolnienie przemijania sprawności czy urody. Analiza zamieszczona w Preventive Medicine ukazuje, iż osoby, które charakteryzują się regularnym, ale i wysokim poziomem wykonywanej aktywności fizycznej, mają znacznie dłuższe telomery w porównaniu do grupy prowadzącej siedzący tryb życia. Co to oznacza ? Odpowiedź jest prosta. Im bardziej aktywny jest dany człowiek, tym mniej w jego organizmie powstaje procesów, których skutkiem jest starzenie się.
Dług państwa polskiego wobec pacjentów – Chorzy w Polsce muszą wiedzieć, czy ich prawo do leczenia zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, zapisane w ustawie o prawach pacjenta, jest realizowane. Państwo musi z kolei wiedzieć jak bardzo leczenie, które oferuje, odbiega od współczesnej wiedzy medycznej i co powinno zmienić. Postanowiliśmy pomóc chorym w walce o realizację ich praw i o dłuższe życie wyposażając ich w absolutnie niezbędny element – wiedzę.
W roku 2004 opracowaliśmy program Akademia Zdrowych Pleców w ramach, którego wspólnie z firmą OPIW wyposażyliśmy 420 szkół w zestawy korekcyjne. W ramach autorskiego programu AZP przeprowadzono wiele spotkań edukacyjnych ze szkołami, samorządami. Zbadano tysiące dzieci z czego jasno wynikało , że na te dolegliwości mięśniowo – szkieletowe cierpi aż 9 milionów Polaków, spośród których za kilka lat około 40 proc. nie będzie zdolnych do pracy. Tylko w 2006 -2007 roku 40% proc. orzeczeń o rencie inwalidzkiej wydano właśnie z powodu chorób mięśniowo szkieletowych. Ból kręgosłupa , w szczególności odcinka lędźwiowego, uznano za schorzenie cywilizacyjne. Osoby zaangażowane w Fundację SeniorPlus to osoby, które przez ostatnie 15-cio lecie wniosły wielki wkład w to by znaleźć skuteczne urządzenia, metody zapobiegające tym zjawiskom. Chętnie podzielimy się wiedzą z tymi, którzy będą zainteresowani zmniejszeniem tego zjawiska.

Rok 2004 przyniósł nam współpracę z dr Jarosławem Jawnym w ramach, której powstał kompaktowy system dr Jawny, który spełnia wszelkie warunki ergonomiczne , niedopuszczający do deformacji kręgosłupa co w przypadku długiego siedzenia czy też pracy przy komputerze jest bardzo ważne
Rada Programowa „Akademia Zdrowych Pleców” powołana przez Dyrektora Generalnego Promocji Rehabilitacji Polskiej w roku 2004
RADA KONSULTANTÓW
Ryszard Bujak – Dyrektor Generalny Promocji Rehabilitacji Polskiej
prof. dr hab. n. o kult. fiz. Jacek Wilczyński Przewodniczący – UJK Kielce
prof. dr hab. Tadeusz Kasperczyk Wiceprzewodniczący Rady – Kraków
prof. dr hab.n.med. Jan Szczegielniak – Opole
prof. nadzw. dr hab. Krystyna Górniak – B. Podlaska
prof. nadzw. dr hab. Dariusz Mucha – N. Targ
dr n. K. F. Tomasz Szurmik – Bielsko Biała
dr n. K F Dariusz Milko – Jelenia Góra
dr n.K.F. Józef Węglarz, – Tarnów
dr n. med. Grzegorz Gałuszka – Kielce
dr n. med. Grzegorz Mańko – Kraków
dr n. K. F. Marzena Wiernicka – Poznań
dr n. K. F. Andrzej Szczygieł – Kraków
dr Wiesław Wojtanowski -Tarnów
RADA DIAGNOSTYCZNA
Prof. Jerzy Przybylski – Wrocław
Dr Karol Bibrowicz – Wrocław
dr Jan Rybak – Poznań
dr Renata Żabecka – Nowy Sącz
dr Waldemar Mieszała – Oleśnica
dr Mirosław Mrozkowiak – Olsztyn
mgr Jerzy Miśkiewicz – Starachowice
PATRONAT SAMORZĄDOWY










Wielofunkcyjny system ergonomiczny chroniący nas przed schorzeniami kręgosłupa
Ogólnopolska Karta Seniora


FUNDACJA SeniorPlus aktywnie działa na rzecz osób Starszych od roku 2014 w składzie :
- Ryszard Bujak Koordynator Rady – Prezes Zarządu Fundacji
- Dr Grażyna Kołomyjska – Przewodnicząca Rady
- Prof. dr hab. n. med. Andrzej Zięba – Wiceprzewodniczący Rady
- Prof. dr hab. n. med. Wojciech Piekoszewski specjalista toksykologii, analityki toksykologicznej i farmaceutycznej w Polsce.
- Prof. dr hab. Tadeusz Kasperczyk – Prorektor KWSPZ
- Prof. ndzw. dr hab. Dariusz Mucha – Zakład Odnowy Biologicznej i Korekcji Wad Postawy
- dr n.med. Jarosław Sawka specjalista medycyny sportowej, rehabilitacji medycznej, medycyny ratunkowej, medycyny paliatywnej. Ordynator Sanatorium DEDAL w Polańczyku. Adiunkt Uczelni Państwowej w Sanoku
- dr Jarosław Jawny – Wrocławskie Centrum Terapii Kręgosłupa
- dr Adrian Kużdżał – Fizjoterapia – rehabilitacja. medyczna Ars-Medica
- dr inż. Anna Przybyłek-Boraczyńska – Ekonomia i organizacja przedsiębiorstw
- dr Aleksander Bator – Fizjoterapia – rehabilitacja Physio-Clinic
- dr n. med. Janusz Chechelski – Internista, fizjoterapia Kudowa Zdrój
- mgr inż. Paulina Kostrz – Wiceprezes Fundacji
- mgr Przemysław Sekuła – Kinessia Osteopatia – Rehabilitacja
- mgr Marek Łach – Grota Solno – Jodowa Galos
- mgr Grażyna Łopatka – Specjalista rehabilitacji leczniczej
Rada Konsultantów Fundacji „SeniorPlus” zwana dalej Radą Konsultantów działa na podstawie uchwały podjętej przez Fundatorów.
W 2014 r. odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Konsultantów Fundacji w Grocie Solno Jodowej w Krakowie
