Biuro Kraków, 30-663, ul. Wolska 6/37
++48 511 161 785, +12 359 52 57
biuro@seniorplus.org.pl

Programy – Projekty

Problem tkwi m.in. w tym, że w Polsce nie wypracowano dotychczas żadnego rozwiązania systemowego, zapewniającego powszechną, ciągłą i właściwą opiekę wszystkim potrzebującym jej obywatelom.

Planujemy powołanie Ligi Seniora

Naszym celem jest Edukacja – Aktywizacja osób starszych – zwiększenie zainteresowania Seniorów mężczyzn aktywnym uczestnictwem w klubach seniora i Centrach Aktywności Seniora na terenie Polski. Program kierowany do, instytucji publicznych, mediów i organizacji non-profit, które swój wizerunek i markę budują w oparciu o zdrowie, aktywizację osób starszych i społeczne zaangażowanie. Kluczową rolę w projekcie odegrają Centra Aktywizacji Seniora, Kluby Seniora oraz instytucje działające w ramach rządowego programu Senior+. 

Program jest wyrazem aktywnego i świadomego podejścia organizatorów do realizacji idei społecznej odpowiedzialności (CSR). Jest skutecznym narzędziem komunikacji w budowaniu trwałych, opartych na wartościach i zaufaniu relacji wszystkich podmiotów zainteresowanych uczestnictwem w projekcie. Misją Polskiej Ligi Seniora jest działanie na rzecz aktywizacji środowiska osób starszych uczestniczących w CAS-ach , klubach  Seniora, w placówkach tworzonych w ramach rządowego programu ASOS poprzez organizację turniejów w bilardzie, tenisie stołowym, futbolu stołowym. Seniorzy reprezentujący swoje małe lokalne ojczyzny będą mogli uczestniczyć w Ligowych rozgrywkach organizowanych przez założycieli PLS na terenie kraju. Program Polskiej Ligi Seniora to również szeroko pojęta edukacja prozdrowotna przekazywana przez specjalistów wielu dziedzin naukowych poprzez warsztaty,wykłady organizowane w ramach programów turniejowych.

BILARD SPOWALNIA PROCESY STARZENIA – Twierdzą naukowcy. Czy stół bilardowy w domu Seniora będzie Standardem ? Społeczeństwa europejskie starzeją się. Za kilkanaście lat będziemy mieli ogromną liczbę ludzi w podeszłym wieku. Oznacza to poważne problemy z zapewnieniem odpowiedniej opieki zdrowotnej dla wszystkich osób, które z wiekiem nie są już tak sprawne. Dlatego tak ważna jest kondycja seniorów, którą poprawiają: zdrowy styl życia i aktywności ruchowe. Badania pokazują, że należy do nich – gra w bilard. Duńscy naukowcy dokonali ciekawego odkrycia. Rzeczywiście, w przeszłości nie przywiązywano dużej wagi do promowania aktywnego stylu życia. Jednak obecnie specjaliści geriatrii podkreślają, że każdy ruch, który pobudza mięśnie i umysł do pracy jest wskazany dla osób w wieku senioralnym. Gra w karty nie jest już rozwiązaniem na coraz mniej sprawne stawy i kłopoty z motoryką. Duńscy naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze , którzy zajmowali się zdrowiem starzejącego się społeczeństwa, zaobserwowali, że bilard jako gra sprawnościowa i towarzyska jest w stanie spowolnić procesy starzenia. Przynosi ona również korzyści określane przez duńskich naukowców terminem “aktywnego starzenia”. – Granie w bilard często wiąże się z pewnym stylem życia. Mężczyźni bardzo lubią tę grę, która podnosi jakość ich życia. Bilard jest tym bardziej odpowiedni dla seniorów, ponieważ w naturalny sposób wymusza na przemian momenty aktywności i odpoczynku. Można grać przez wiele godzin. Niewielu starszych ludzi wytrzymuje aktywność fizyczną, która trwa np. pięć godzin – uważa dr Aske Juul Lassen z Uniwersytetu w Kopenhadze.

DOMY SENIORA Z BILARDEM – JAK GRA WPŁYWA NA ZDROWIE?

W jednym z duńskich domów seniora, naukowcy zaobserwowali grupy mężczyzn w wieku od 75 do 90 lat, którzy regularnie, kilka razy w tygodniu grali w bilard. Przy okazji toczyły się rozmowy, a panowie popijali swoje ulubione napoje. W trakcie gry w bilard, pensjonariusze domu seniora byli rozbawieni, zajęci rozmowami o starych dobrych czasach. Co zwróciło uwagę badaczy? Nie było w tych dyskusjach mowy o chorobach i dolegliwościach podeszłego wieku. Gra w bilard była tak absorbująca, że myśli emerytów skupiały się raczej na tym, jak wbić bilę do łuzy, a nie na tym, co ich tego dnia najbardziej bolało. Pozytywne nastawienie do życia i wyparcie negatywnych myśli o stanie zdrowia, sprzyja ogólnemu samopoczuciu psychicznemu. Przymiarka do celnego uderzenia wymusza na graczu skupienie wzroku i skoncentrowanie uwagi. Między innymi z tego powodu, bilard jest rekomendowany dla osób starszych. Bilard ma jeszcze tę zaletę, że gracze muszą rozciągać mięśnie w czasie wbijania kolejnych bil. Pracują również stawy palców dłoni, co ma ogromne znaczenie dla utrzymania pewnej chwytliwości dłoni. Dom seniora z bilardem to prozdrowotne rozwiązanie, w które warto zainwestować.

Pomimo usilnych starań, jeszcze nikomu nie udało się powstrzymać nieubłaganego procesu starzenia. Do dziś ! Badania z Brigham Young University ujawniają niezwykły sposób na spowolnienie przemijania sprawności czy urody. Analiza zamieszczona w Preventive Medicine ukazuje, iż osoby, które charakteryzują się regularnym, ale i wysokim poziomem wykonywanej aktywności fizycznej, mają znacznie dłuższe telomery w porównaniu do grupy prowadzącej siedzący tryb życia. Co to oznacza ? Odpowiedź jest prosta. Im bardziej aktywny jest dany człowiek, tym mniej w jego organizmie powstaje procesów, których skutkiem jest starzenie się.

Dług państwa polskiego wobec pacjentów – Chorzy w Polsce muszą wiedzieć, czy ich prawo do leczenia zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, zapisane w ustawie o prawach pacjenta, jest realizowane. Państwo musi z kolei wiedzieć jak bardzo leczenie, które oferuje, odbiega od współczesnej wiedzy medycznej i co powinno zmienić. Postanowiliśmy pomóc chorym w walce o realizację ich praw i o dłuższe życie wyposażając ich w absolutnie niezbędny element – wiedzę.W roku 2004 opracowaliśmy program Akademia Zdrowych Pleców w ramach, którego wspólnie z firmą OPIW wyposażyliśmy 420 szkół w zestawy korekcyjne. W ramach autorskiego programu AZP przeprowadzono wiele spotkań edukacyjnych ze szkołami, samorządami. Zbadano tysiące dzieci z czego jasno wynikało , że  na te dolegliwości mięśniowo – szkieletowe cierpi aż 9 milionów Polaków, spośród których za kilka lat około 40 proc. nie będzie zdolnych do pracy. Tylko w 2006 -2007 roku 40%  proc. orzeczeń  o rencie inwalidzkiej wydano właśnie z powodu chorób mięśniowo  szkieletowych.  Ból kręgosłupa , w szczególności odcinka lędźwiowego, uznano za schorzenie cywilizacyjne. Osoby zaangażowane w Fundację SeniorPlus to osoby, które przez ostatnie 15-cio lecie wniosły wielki wkład w to by znaleźć skuteczne urządzenia, metody zapobiegające tym zjawiskom. Chętnie podzielimy się wiedzą z tymi, którzy będą zainteresowani zmniejszeniem tego zjawiska.

Rok 2004 przyniósł nam współpracę z dr Jarosławem Jawnym w ramach, której powstał kompaktowy system dr Jawny, który spełnia wszelkie warunki ergonomiczne , niedopuszczający do deformacji kręgosłupa co w przypadku długiego siedzenia czy też pracy przy komputerze jest bardzo ważne

Rada Programowa „Akademia Zdrowych Pleców” powołana przez Dyrektora Generalnego Promocji Rehabilitacji Polskiej w roku 2004
RADA KONSULTANTÓW
Ryszard Bujak – Dyrektor Generalny Promocji Rehabilitacji Polskiej
 prof. dr hab. n. o kult. fiz. Jacek Wilczyński Przewodniczący – UJK Kielce
 prof. dr hab. Tadeusz Kasperczyk Wiceprzewodniczący Rady – Kraków
 prof. dr hab.n.med. Jan Szczegielniak – Opole
 prof. nadzw. dr hab. Krystyna Górniak – B. Podlaska
 prof. nadzw. dr hab. Dariusz Mucha – N. Targ
 dr n. K. F. Tomasz Szurmik – Bielsko Biała
 dr n. K F Dariusz Milko – Jelenia Góra
 dr n.K.F. Józef Węglarz, – Tarnów
 dr n. med. Grzegorz Gałuszka – Kielce
 dr n. med. Grzegorz Mańko – Kraków
 dr n. K. F. Marzena Wiernicka – Poznań
 dr n. K. F. Andrzej Szczygieł – Kraków
 dr Wiesław Wojtanowski -Tarnów

RADA DIAGNOSTYCZNA
 Prof. Jerzy Przybylski – Wrocław
 Dr Karol Bibrowicz – Wrocław
 dr Jan Rybak – Poznań
 dr Renata Żabecka – Nowy Sącz
 dr Waldemar Mieszała – Oleśnica
 dr Mirosław Mrozkowiak – Olsztyn
 mgr Jerzy Miśkiewicz – Starachowice

PATRONAT SAMORZĄDOWYWielofunkcyjny system ergonomiczny chroniący nas przed schorzeniami kręgosłupa

Ogólnopolska Karta Seniora

Misją Fundacji „SeniorPlus” jest działanie na rzecz : zwiększenia świadomości zdrowotnej Seniorów i ich rodzin oraz inicjowanie zmian systemowych prowadzących do poprawy jakości opieki zdrowotnej dla nich. Fundacja „SeniorPlus” zwraca uwagę na to, że efektywna profilaktyka i edukacja ma kluczowe znaczenie dla budowania zdrowego społeczeństwa. Swoją aktywnością Fundacja chce rozpocząć otwartą, publiczną dyskusję na temat sytuacji zdrowotnej osób dorosłych oraz dzieci, by wspólnymi siłami zmieniać niekorzystne statystyki. Wiemy, że tylko skoordynowana współpraca pomiędzy różnymi podmiotami zapewni realny i skuteczny sukces w ochronie zdrowia społecznego

FUNDACJA SeniorPlus aktywnie działa na rzecz osób Starszych od roku 2014 w składzie :
 • Ryszard Bujak Koordynator Rady – Prezes Zarządu Fundacji
 • Dr Grażyna Kołomyjska – Przewodnicząca Rady
 • Prof. dr hab. n. med. Andrzej Zięba – Wiceprzewodniczący Rady
 • Prof. dr hab. n. med. Wojciech Piekoszewski specjalista toksykologii, analityki toksykologicznej i farmaceutycznej w Polsce.
 • Prof. dr hab. Tadeusz Kasperczyk – Prorektor KWSPZ
 • Prof. ndzw. dr hab. Dariusz Mucha – Zakład Odnowy Biologicznej i Korekcji Wad Postawy
 • dr n.med. Jarosław Sawka specjalista medycyny sportowej, rehabilitacji medycznej, medycyny ratunkowej, medycyny paliatywnej. Ordynator Sanatorium DEDAL w Polańczyku. Adiunkt Uczelni Państwowej w Sanoku
 • dr Jarosław Jawny – Wrocławskie Centrum Terapii Kręgosłupa
 • dr Adrian Kużdżał – Fizjoterapia – rehabilitacja. medyczna Ars-Medica
 • dr inż. Anna Przybyłek-Boraczyńska – Ekonomia i organizacja przedsiębiorstw
 • dr Aleksander Bator – Fizjoterapia – rehabilitacja Physio-Clinic
 • dr n. med. Janusz Chechelski – Internista, fizjoterapia Kudowa Zdrój
 • mgr inż. Paulina Kostrz – Wiceprezes Fundacji
 • mgr Przemysław Sekuła – Kinessia Osteopatia – Rehabilitacja
 • mgr Marek Łach – Grota Solno – Jodowa Galos
 • mgr Grażyna Łopatka – Specjalista rehabilitacji leczniczej

Rada Konsultantów Fundacji „SeniorPlus” zwana dalej Radą Konsultantów działa na podstawie uchwały podjętej przez Fundatorów.
W 2014 r. odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Konsultantów Fundacji w Grocie Solno Jodowej w Krakowie